
Dorthea vant Stavanger Grand Prix
Dorthea Abigel Faa Hviding (21) viste imponerende takter i sin første innendørsturnering på et år.
Skrevet av Henning Frøystein den 02.12.2019
Dorthea vant fire strake kamper i to strake sett, og viste seg sterkere og bedre enn noen gang. College-spilleren er hjemme i Stavanger på juleferie, og fikk derfor anledning til å spille turnering i hjemklubben sin igjen.
- Jeg er kjempefornøyd med alle fire kamper. Jeg har ikke spilt inne på et år, men jeg visste at jeg var i god form, sier Dorthea dagen etter finalen. Kampene mener hun var jevnere enn resultatene tilsier, men hun klarte å vinne de jevne gamene, og avga bare åtte game på åtte sett. Det er en imponerende prestasjon i en Grand Prix-turnering. Hennes finalemotstander Sarina Reinertsen tapte hun for på grus for to år siden. Lørdag vant Stavanger-jenta finalen 6-2, 6-2.
- Jeg jobbet med fokus i hvert poeng gjennom hele turneringen, og er blitt mer erfaren og voksnere i hodet, mener 21-åringen. Hun har utviklet seg både mentalt og fysisk i løpet av to og et halvt år på college.
Hun flyttet til USA i august 2017 og har siden vært en del av collegelaget til Texas A & M Women's tennis. Dorthea trener 20 timer i uken og satser som aldri før. Hun har fire morgenøkter og fem kveldsøkter med laget, og hver uke er det to treningskamper for henne og de andre på Texas A & M Women's Tennis. Kamptreningen har betydd mye for prestasjonene i turneringer og lagkamper. Hun er nummer 114 på preseason ranking for alle division 1-skoler. Hun spiller en viktig rolle på laget som spiller Mitchell Tennis Center og er et lag som gjør det meget godt. Se video her: Video: Texas A&M Women's tennis highlight 2018
Nå er hun altså hjemme i Stavanger på en tidlig juleferie. Det blir imidlertid ikke ferie fra tennis og trening. Det blir noen dager hjemme, og så blir det en treningsuke i Tyskland. Hun skal være med på NM på Gjøvik i midten av desember, og har ambisjoner om å markere seg sterkt der.
- Jeg gleder meg til NM, håper jeg kan ta min første senior-tittel, sier hun offensivt.
2. januar reiser hun til Los Angeles på treningsleir med laget hennes Texas A&M. Da er det oppkjøring til neste lagkamp som er 10. januar, og deretter blir det to lagkamper i uken fram til 1. mars. Mars til mai er det Conference season.